h1

Oscar και στον Διαμαντίδη!

Φεβρουαρίου 23, 2009

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  80-70

Κυπελλούχος Ελλάδας στο μπάσκετ αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός για 12η φορά στην ιστορία του και 5η συνεχόμενη (σημειώνοντας ρεκόρ) αφού κέρδισε χτες τον αιώνιο αντίπαλο με 80-70 στο κλειστό του Ελληνικού.

Παρακολουθήσαμε ένα ματς πάρα πολύ ωραίο και ιδιαίτερα αμφίροπο, μέχρι να αποφασίσει ο αρχηγός των πρασίνων να το τελειώσει. Γιατί έτσι έγινε….

Ο Ολυμπιακός είχε καταφέρει να καλύψει την διαφορά που ανα διαστήματα δημιουργούσε ο Παναθηναϊκός και στο 35′ βρισκόταν μπροστά με 1 πόντο (64-63). Κάπου εκεί τελείωσαν όλα, αφού οι πράσινοι με πολύ γρήγορη και καλή κυκλοφορία σε τρεις συνεχόμενες επιθέσεις έδωσαν αφύλακτα τρίποντα στον Διαμαντίδη ο οποίος δεν δίστασε (κάτι που έκαναν συχνά πυκνά οι παίκτες του Ολυμπιακού από τα 6,25μ) και εκτέλεσε τους ερυθρόλευκους κάνοντας το σκορ σε 2′ 73-64.

Τα υπόλοιπα λεπτά είχαν απλά διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού τόσο ο Γιαννάκης όσο και οι παίκτες του δεν είχαν καμία απολύτως απάντηση στο ξέσπασμα του Παναθηναϊκού (και του Διαμαντίδη).

Να τα πάρουμε όμως από την αρχή…

Από την αρχή αρχή…. εκεί όπου μιάμιση ώρα περίπου πριν αρχίσει το παιχνίδι οι οπαδοί του Παναθηναϊκού άρχισαν τα δικά τους… Όπως άκουσα το βράδυ, κάποιοι θέλησαν να μπουν χωρίς εισητήριο στο γήπεδο και έτσι οι «σύμμαχοι» τους που ήταν εντός γηπέδου προσπάθησαν να τραβήξουν την προσοχή των αστυνομικών από την είσοδο σπάζοντας θέσεις και χτυπώντας τους (φυσικά ο λογικός και πολιτισμένος τρόπος των γηπέδων) ώστε να μπουν οι υπόλοιποι. Αυτό βέβαια δεν είχε αποτέλεσμα και τελικά (ευτυχώς) κάποιοι από αυτους δέχτηκαν τις γκλοπιές τους και ησύχασαν αλλά και (δυστυχώς) καθυστέρησε η είσοδος πολλών οπαδών του Παναθηναϊκού που θέλαν (αν είναι δυνατόν) να μπουν κανονικά με το εισητήριό τους.

Μετά από την μουσική αυτή εισαγωγή, το παιχνίδι ξεκίνησε…

Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλη την πρώτη περίοδο.  Χαρακτηριστική ήταν η αστοχία των ομάδων στα πρώτα 6 λεπτά (ειδικά του Ολυμπιακού) όπου το σκορ ήταν μόλις 5-2! Στην συνέχεια άνοιξε λίγο το ματς, γίναν οι πρώτες αλλαγές και με την είσοδο του Παπαλουκά στον αγώνα (ο καλύτερος του Ολυμπιακού χτες) ο Ολυμπιακός μείωσε για το τέλος της περιόδου στους 3 (16-13).

Η δεύτερη περίοδος ήταν αρκετά διαφορετική. Ο Παναθηναϊκός έκανε εύκολα φάουλ, άστοχα σουτ λόγω εκνευρισμού κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός και με ένα σερί πέρασε μπροστά στο σκορ με 20-19. Το σκορ άλλαζε..χέρια σε όλη την διάρκεια της περιόδου και τελικά έκλεισε με 32-30 υπέρ των πρασίνων.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε και ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά. Το προβάδισμα παρ’όλα αυτά συνέχισε να αλλάζει συνέχεια χρώμα. Οι ερυθρόλευκοι φτάσαν στην μεγαλύτερη υπέρ τους διαφορά (+5, 45-40) αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει (47-45) και στην συνέχεια με δύο συνεχόμενα φάουλ του Παπαλουκά (πολύ αυστηρά – το πρώτο ειδικά ανύπαρκτο θα έλεγα) ισορρόπησαν το παιχνίδι που τελικά έληξε ισόπαλο 53-53 για την τρίτη περίοδο.

Η τέταρτη περίοδος ήταν η περίοδος του ξεσπάσματος! Φαίνεται από τον καταιγισμό τριπόντων. Το σκορ κυλούσε μαζί για τις δύο ομάδες μέχρι που πρώτα ο Περπέρογλου και μετά ο Φώτσης ευστόχησαν σε 2 αμαρκάριστα σουτ τριών πόντων δίνοντας προβάδισμα με 6 πόντους. Αστραπιαία απάντηση/ανάσα από τον Γκριρ με τρίποντο υπό πίεση για το 63-60. Ο Παναθηναϊκός σε εκείνο το σημείο σημειώνει πέμπτο ομαδικό φάουλ και ο Ολυμπιακός περνάει μπροστά με 64-63. Και εκεί ο Μήτσος πήρε το όπλο του! Τρία συνεχόμενα τρίποντα (χωρίς άμυνα και αυτά) και το σκόρ στο 74-63 που έκοψε τα πόδια των ερυθρολεύκων. Λάθος επιλογές έπειτα από τους Πειραιώτες, καμία αντίδραση από τον Γιαννάκη (που σταμάτησε με ταιμ-ουτ το παιχνίδι όταν οι πράσινοι είχαν πετύχει ήδη τα 5 αμαρκάριστα τρίποντα) και έτσι το σκορ ήρθε στο τελικό του 80-70 με νικητές τους πράσινους.

Ρέκορ και για τον Ζοτς ο οποίος ισοφάρισει τον Ιωαννίδη κατακτώντας το 7ο κύπελλό του σε 9 συμμετοχές.

MVP και πρώτος σκόρερ φυσικά ο Διαμαντίδης, ο οποίος ως αρχηγός πλέον σήκωσε και το τρόπαιο (γέρασε πια ο Αλβέρτης, κουράστηκε).

Από τους κόκκινους πολύ καλοί ήταν οι Παπαλουκάς και Πρίντεζης.

Στο τέλος του αγώνα και καθώς αποχωρούσαν οι παίκτες του Ολυμπιακού, οι λιγοστοί οπαδοί τους που  είχαν μείνει στις εξέδρες θέλησαν και αυτοί να δείξουν το φίλαθλο πνεύμα τους και επιτέθηκαν στους παίκτες τους ζητώντας εξηγήσεις και εκδίκηση στον αγώνα της Κυριακής.

Με τα πολλά, ένας ακόμα τελικός κυπέλλου έληξε.

Ένα ακόμα τρόπαιο για τον Παναθηναϊκό.

Ένα ακόμα πολύ όμορφο παιχνίδι από δύο από τις μεγαλύτερες ομάδες της Ευρώπης.

Ένα ακόμα άδειο γήπεδο για να τις χειροκροτήσει….

Αυτή είναι η κατάντια μας…..

Να θες να δώσεις Oscar στον Διαμαντίδη για τα χθεσινά, και να ξέρεις ότι το Kodak Theater χτες το βράδυ με  3-4000 άτομα είχε περισσότερο κόσμο από το κλειστό του Ελληνικού που χωράει 8-9000 άτομα και φιλοξενούσε τον τελικό κυπελλου!