h1

Ο τελικός των τελικών!

Μαΐου 3, 2009

Βλέπω μπάλα σοβαρά εδώ και 12 χρόνια. Ο τελικός που τελείωσε ήταν το καλύτερο ματς που έχω δει στη ζωή μου!! Και για να εξηγηθώ, ωραία τα κόλπα και οι τακτικές και οι παιχτούρες και η μπαλάρα που έχουμε κατά καιρούς δει στα αγγλικά και ισπανικά πρωταθλήματα και σε Champions League και σε Ευρωπαϊκά και Παγκόσμια πρωταθλήματα, αλλά τέτοια ΕΜΠΕΙΡΙΑ πραγματικά δεν έχω ξαναζήσει βλέποντας ποδόσφαιρο. Ποιο 4-4 της Λίβερπουλ με τη Τσέλσι μου λέτε τώρα με τους πνίχτες τους τερματοφύλακες που είχαν!! Το δικό μας ήταν ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΠΑΛΑ!!!! Βρίστε με, πείτε βλάσφημο, δε με νοιάζει!! Και στο κάτω-κάτω αυτό είναι η ΟΥΣΙΑ του ποδοσφαίρου. Η ΣΥΓΚΙΝΗΣΗ και η ΕΝΤΑΣΗ είναι αυτά που μετράνε!!Τα κολπάκια τα βλέπεις και στο youtube, τα συναισθήματα όμως δεν τα ξεχνάς. Στο δια ταύτα τώρα, το παιχνίδι ήταν μέτριας ποιότητας, αλλά φυσικά καθόλου φτωχό σε γκολ. Η εναλλαγή των συναισθημάτων γινόταν ανά λεπτό, ο Ολυμπιακός έδειξε μεγάλο χαρακτήρα και ξεπέρασε κάτι που μύριζε την περσινή τεσσάρα στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Γύρισε το ματς και το πήγε στο 2-2. Και εκεί κάπου στο 89 λεπτό κάνει ο Σκόκο το 3-2, και οι περισσότεροι Ολυμπιακοί κλείνουν τη τηλεόραση απογοητευμένοι.

Όμως δεν είχε μιλήσει ακόμα ο Ματ Νταρπισαιρ, και μετά από γιόμα του Τοροσίδη και κεφαλιά πάσα-δεν θυμάμαι ποιανου- πετάγεται και κάνει με κεφαλιά το 3-3, στη τελευταία φάση του αγώνα!! Αποθέωση του ποδοσφαίρου!! Στην παράταση, ο Ολυμπιακός με την ψυχολογία υπέρ του, κάνει ύστερα από σουτ του Γκαλέτι το 4-3, αλλά ύστερα από μια ανόητη ενέργεια, καθώς είχε προφανώς ξεχάσει ότι είχε ήδη κίτρινη, βγάζει τη μπλούζα του και αποβάλλεται σωστά με 2η κίτρινη. Τα κενά από δεξιά φέρνουν και την 2η κίτρινη του Παπαδόπουλου, και ο Ολυμπιακός μένει με 9. Κάπου εκεί αρχίζει και η Πολιορκία του Μεσολογγίου. Ο Σκόκο με ένα τυχερό γκολ, καθώς νομίζω ότι πήγαινε για σέντρα και έκανε τσαφ, κάνει το 4-4 και ο Ολυμπιακός, με το σταυρό στο χέρι, καταφέρνει να πάει το μάτς στα πέναλτι!!

Εκεί πέρα γίνεται το έλα να δεις, καθώς έσπασαν καρδιές!!Ο Djordjevic είχε την ευκαιρία να δώσει ακόμα ένα τίτλο στον Ολυμπιακό από δικό του πέναλτι, στο τελευταίο ματς της καριέρας του αλλά το χάνει!! Στη δεύτερη ευκαιρία του Ολυμπιακού να πάρει το ματς, ακόμα ένα παίχτης που τελειώνει τη καριέρα του, ο Άντζας, χάνει και αυτός το πέναλτι! Εκεί λοιπόν λες ότι είναι γραφτό να το πάρει η ΑΕΚ… Όμως μετά το χαμένο πέναλτι του Πελετιέρι, ο Νικοπολίδης παίρνει πάνω του την εκτέλεση και δίνει το κύπελλο στον Ολυμπιακό!!Ύστερα από 34 πέναλτι!!Πού θα το ξαναδείς αυτό???

Το πιο δίκαιο βέβαια ήταν να κοπεί το κύπελλο στη μέση, όπως είπαν και οι σχολιαστές. Δεν υπήρχε χαμένος, παρά μόνο Κυπελλούχος. Μπράβο στις δύο ομάδες που μου χάρισαν το καλύτερο παιχνίδι που έχω δει ποτέ!!! Και ας παιζόταν μόνο το ψωρο-κύπελλο μας και όχι η κούπα του Champions League που παιζόταν μεταξύ Τσέλσι και Λίβερπουλ!!!!Δεν μετανιώνω για ότι λέω!!!